Strēlnieku iela 4a, Rīga, LATVIA

+371 22 034 791

6.ikgadējā ēnu ekonomikas konference – 12.maijā!

enu_ekonomika

Ikgadējā konference „Ēnu ekonomika Latvijā”, kas ir nozīmīgākais šīs tēmas analīzei veltītais notikums Latvijā, šogad norisināsies 12. maijā. Šā gada konferenci, kas būs jau sestā pēc kārtas, atklās ekonomikas ministrs un ministru prezidenta biedrs Arvils Ašeradens, un tā plānota kā pavērsiena punkts ēnu ekonomikas apkarošanā Latvijā.

„Lai arī kopš 2009.gada, kad tika aizsākts “Ēnu ekonomikas indekss Baltijas valstīs”, Latvijas rādītāji kopumā ir sarukuši, kas liecina, ka ēnu ekonomika samazinās, mēs vēl arvien atpaliekam no Lietuvas un Igaunijas. Tas nozīmē, ka vēl arvien pastāv samērā daudz šķēršļu Latvijas tautsaimniecības attīstībai, jo mēs visi vēlamies saņemt kvalitatīvus pakalpojumus no valsts, tostarp labu izglītību, medicīnas aprūpi, justies droši, utt., taču vēlme maksāt nodokļus nav prioritāšu saraksta augšgalā. Tāpēc ir jāspēj “pārslēgt” domāšana un saprast – jo mazāka ēnu ekonomika būs Latvijā, jo augstāka būs labklājība kopumā,” saka Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras valdes priekšsēdētājs Jānis Endziņš. “Šogad konferences simbols ir cilvēka galva ar slēdzi tajā, tādējādi simbolizējot domāšanas maiņas sākumu jeb “Ieslēdz, lai mainītu!”.”

Konferences ievadā, kā ierasts, notiks ikgadējā pētījuma „Ēnu ekonomikas indekss Baltijas valstīs 2009.-2015.” jaunāko rezultātu prezentācija. Tiks aplūkotas izmaiņas ēnu ekonomikas apjomā un cēloņos ne vien Latvijā, bet arī pārējās Baltijas valstīs. „Datu apkopošana un analīze vēl turpinās. Taču jau šobrīd redzamas iepriekšējiem gadiem neraksturīgas tendences – gan Latvijā, gan Lietuvā un Igaunijā. Te nav runa tikai par ēnu ekonomikas apjoma mazināšanās vai pieauguma tendencēm, bet arī izmaiņām to ietekmējošajos faktoros, sevišķi attiecībā uz uzņēmēju ‘nodokļu morāles’ komponenti,” saka pētījuma autors Dr. Arnis Sauka, Rīgas Ekonomikas augstskolas (SSE Riga) Ilgtspējīga biznesa centra direktors.

Konferences turpinājumā Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektore Ināra Pētersone prezentēs iestādes paveikto ēnu ekonomikas apkarošanā aizvadītajā gadā, kā arī darīs zināmu nodokļu plaisas aprēķinu.

Taču īpašu šā gada konferenci padarīs tās galvenais fokuss – “Valsts iestāžu darba plāns ēnu ekonomikas ierobežošanai 2016. – 2020. gadam” prezentācija un augsta līmeņa debate par to. Gada sākumā Ēnu ekonomikas apkarošanas padome izskatīja Finanšu ministrijas (FM) izstrādāto plānu, un premjere Laimdota Straujuma uzdeva līdz maijam to papildināt. „Īsi pēc tam tika panākta vienošanās par, iespējams, līdz šim plašāko sadarbību un pie plāna papildināšanas aizvadītajos mēnešos aktīvi strādājuši gan uzņēmēji un vadošās to organizācijas, gan akadēmiskie spēki un nozaru ministrijas. Kopdarba rezultāts būs novērtējams konferencē, kad uzklausīsim viedokļus un pēdējos ieteikumus pirms plāna iesniegšanas apstiprināšanai Ministru kabinetā,” saka Juris Stinka, biedrības „Business against shadow economy” valdes loceklis.

Konferences programma www.sseriga.edu/lv/ un šeit…